6. Pomnik upamiętniający wydarzenia z dnia 27 grudnia 1944 r. w miejscowości Korzeń.

Pomnik upamiętniający wydarzenia z dnia 27 grudnia 1944 r. w miejscowości Korzeń

 

 

27 grudnia 1944 roku w miejscowości Korzeń miało miejsce dramatyczne wydarzenie. Tego dnia, niemiecka ekspedycja karna żandarmerii, aresztowała około sześćdziesiąt osób, wśród których znajdowali się mieszkańcy tej wsi a także osoby wysiedlone z objętego zaciętymi walkami przyczółka warecko – magnuszewskiego. Oznajmiono im, że zostaną rozstrzelani za rozbrojenie w rejonie wsi Korzeń niemieckiego żołnierza i spalenie czołgu. Na szczęście, skończyło się na wybraniu spośród aresztowanych czterech zakładników, których wywieziono do katowni żandarmerii w Białobrzegach. Po czterech dniach ciężkich przesłuchań, zwolniono wszystkich aresztowanych. To bolesne przeżycie mieszkańców wsi Korzeń, a przede wszystkim samych aresztowanych, społeczeństwo w którym żyją jeszcze świadkowie ówczesnych traumatycznych wydarzeń, postanowiło upamiętnić przez wzniesienie stosownego obelisku. Zamiar ten wsparli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zgrupowani w Kole w Białobrzegach, a przede wszystkim prezes Koła, pan Leon Barszcz. Po długich staraniach cel został osiągnięty.

,,Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”, pod takim przesłaniem, 22 maja 2011 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia wzniesionego w Korzeniu obelisku, upamiętniającego dramatyczne wydarzenia z 27 grudnia 1944 roku. Obelisk składający się z głazu, tablicy pamiątkowej, krzyża i kotwicy – symbolu Polski Walczącej, usytuowany został przed strażnicą OSP w Korzeniu. Treść inskrypcji jest następująca: ,,W tym miejscu dzięki opatrzności Bożej nie doszło w dniu 27 grudnia 1944 do wymordowania przez hitlerowców kilkudziesięciu mieszkańców Korzenia, Powstańców Warszawskich oraz uchodźców z Warki, Magnuszewa,i Grabowa potomnym Żołnierze Armii Krajowej i mieszkańcy tych ziem. Korzeń 27 grudnia 2010 r.”

W uroczystości uczestniczyli posłowie do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej: Czesław Czechyra, Marek Suski i Dariusz Bąk, senator RP Stanisław Karczewski, prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK w Radomiu – Leon Etwert, Andrzej Melak – prezes Rodzin Katyńskich i wielu innych zaproszonych gości, a także radni Rady Miejskiej w Wyśmierzycach z przewodniczącym panem Mirosławem Bombą i licznie zebrani mieszkańcy Korzenia oraz innych miejscowości naszej gminy. Wszystkich przybyłych na tę uroczystość powitał burmistrz Wyśmierzyc pan Władysław Jasiński, który w swoim wystąpieniu powiedział między innymi: Nieubłagany upływ czasu zabiera z naszego grona kolejnych świadków tamtych zdarzeń. Wy – drodzy kombatanci - jesteście żywą kopalnią faktów i informacji o minionych wydarzeniach i o tych, którzy odeszli. Naszym zadaniem jest wykorzystywać takie uroczystości jak dzisiejsza do krzewienia pamięci o historii, wśród kolejnych pokoleń, aby, kiedy was już zabraknie, ci którzy pozostaną nadal pamiętali.